MENU
 Pobierz darmowy praktyczny poradnik
"JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE"


pobierz poradnik

kilka tysięcy za nic

Kilka tysięcy za „nic”
czas czytania: 2 min
 
Otrzymałem ostatnio zapytanie dotyczące dostawy sprężarki. W treści znalazłem mniej więcej takie zdanie: „całkowite życie sprężonego powietrza to 2,5 m3/min w podziale na:
- linia nr 1, 2, 3, 4: sumarycznie 2,0 m3/min o ciśnieniu 7,5 bar,
- linia nr 5: 0,5 m3/min o ciśnieniu 12,0 bar.” I dalej:

„Wymagania dotyczące źródła zasilania sprężonym powietrzem: 3,0 m3/min, ciśnienia 13,0 bar, klasa czystości powietrza 2.4.3”.

Zastanowiło mnie, dlaczego dobrano sprężarkę o ciśnieniu pracy 13,0 bar jeżeli 80% zapotrzebowania zakładu to powietrze o ciśnieniu 7,5 bar. Pisałem już o tym, jak zmiana ciśnienia wpływa na ogólny koszt wytworzenia sprężonego powietrza w tym artykule: (nie) potrzebujesz nowej sprężarki - część 2  Dziś tylko o tym wspomnę, że każdy 1 bar ciśnienia mniej to oszczędność 6% energii.

Oczywiście zadzwoniłem do firmy składającej zapytanie. Z rozmowy dowiedziałem się jeszcze, że linia nr 5 będzie oddalona od czterech pozostałych o kilkadziesiąt metrów. To tylko utwierdziło mnie na stanowisku, że instalacje trzeba rozdzielić na dwa ciśnienia. A dla „piątki” postawić osobną sprężarkę.

Jak widać ze zużycia, zakład nie jest duży, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosował praktykę dwóch ciśnień znaną na przykład z hut szkła. Duzi wiedzą, że to się opłaca. Małym może troszkę mniej, ale to już kwestia skali - dwa, trzy tysiące rocznie na obniżeniu ciśnieni „płaci za serwis” sprężarki 15 kW.

Dla zobrazowania sprawy przedstawiam poniżej wykres zależności kosztów energii elektrycznej i ciśnienia przy pracy układy przez 5000 godzin w roku.

 
Roczne koszty eksploatacji sprężarek 

Jeśli masz pytania dotyczące doboru sprężarek - skontaktuj się z nami przez ten formularz, albo bezpośrednio pod adresem info@comest.pl lub telefonicznie: 58 690 7002.

Nie chcesz stracić żadnej nowości, którą publikujemy na naszej stronie? Zapisz się na naszą listę mailingową, a w prezencie otrzymasz instrukcję jak szybko wprowadzić zmiany, dzięki którym będziesz oszczędzał swoje pieniądze wydawane na sprężone powietrze. 
 

O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Spotkamy się w LinkedIn:
    

Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo