MENU
 Pobierz darmowy praktyczny poradnik
"JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE"


pobierz poradnik

(nie) potrzebujesz nowej sprężarki - część 2

(nie) potrzebujesz nowej sprężarki
część 2: co z tym ciśnieniem?
czas czytania: 4 min
 
Przypomnijmy sobie dialog z poprzedniej części, ale tym razem dodajmy do niego jeszcze kilka zdań. Można je uznać za proces „badania potrzeb klienta”, który ma na celu dobranie najlepszego rozwiązania dla potrzeb Użytkownika.
Dostawca sprężarek: Muszę się jeszcze upewnić co do jednej rzeczy: ta sprężarka, to ma być 8 czy 10 bar?
Inwestor: Weźmy dychę, bo mamy czasami takie spadki, że nam zatrzymuje się robot na końcu hali.
Dostawca sprężarek: No tak, to lepiej 10.
Inwestor: Cena będzie wyższa?
Dostawca: Nie, taka sama. Tylko chodzi o przygotowanie urządzenia odpowiednio na produkcji.

I sielanka trwa dalej. Wszyscy są zadowoleni: Inwestor, bo ma z głowy zakup, a Dostawca, bo ma zamówienie. Być może znów jestem niesprawiedliwy, bo faktycznie wcześniej instalacja została sprawdzona. Usunięto wycieki i przeliczono przekroje oraz prędkości w rurociągach i wszystko jest zgodnie ze sztuką. A co jeśli nie?

Przez ostatnie 14 lat zauważyłem jak w wielu firmach instaluje się urządzenia przystosowane do pracy na 5,5 – 6 bar. Stają one w miejscu tych, które wymagały 7 – 8 bar. Niby niewielka zmiana, ale ten 1 bar ciśnienia to około 6% mniej energii elektrycznej potrzebnej na zasilanie sprężarek. Policzmy, ile to pieniędzy w tym konkretnym przypadku?

Obecnie używana sprężarka powietrza ma 30 kW, niech pracuje po 16 godzin na dzień, od poniedziałku do piątku, czyli około 3200 godzin rocznie. To jakieś 96 000 kWh, w cenie 0,3 zł za kWh. Koszty energii to 28 800 zł. Możliwe oszczędności TYLKO PRZEZ ZMIANĘ CIŚNIENIA to około 1728 zł. Czyli nieomal koszt rocznego serwisu. 

To wszystko bez inwestycji, zakupów i prac modernizacyjnych. Oczywiście w teorii, bo w praktyce być może, że trzeba będzie wymienić jakieś rury. Może całą instalację. Z doświadczenia wiem jednak, że oszczędności są większe, bo rzadko kiedy problemem jest 1 bar ciśnienia. Często można „zejść” z 9 na 7, a to już podwaja oszczędności.

Dlaczego tak uporczywie trzymam się obniżania zużycia energii? Ponieważ to ona stanowi główną składową kosztów użytkowania sprężarek. Zakupu dokonujemy raz, za energię i serwis płacimy latami. Nikogo nie dziwi pytanie: „ile pali ten samochód?”, a w sprężarkach to już jakby… nie na miejscu. 

 
Koszty eksploatacji sprężarki powietrza
 
Będę też do znudzenia przypominał o konieczności detekcji wycieków. One mogą przynieść więcej zysku niż obniżanie ciśnienia pracy sprężarek. I naprawdę, ja wierzę w ucho przysłowiowego „pana Jasia” i to, że wychwytuje każdy syk bezbłędnie i z daleka. Tyle, że zanim pojawią się syki, instalacja już od dawna cieknie. A żeby „pan Jasiu” to usłyszał, musiałby być… nietoperzem.

Dlatego warto korzystać ze specjalistycznej aparatury i pomocy certyfikowanych audytorów. I trzeba jeszcze potem naprawiać to, co wskaże detekcja, bo sama wiedza o wyciekach nie daje oszczędności.

Temat spadków ciśnienia nie jest zamknięty tym wpisem. Są jeszcze dalsze okoliczności, które trzeba wziąć pod uwagę. Będę pisał o nich niebawem. Dziś jeszcze tylko apeluję do zdrowego rozsądku Użytkowników - nie „pchajcie w sieć” 9 bar, jeśli macie sześciobarowe urządzenia. Problem nie tkwi w ciśnieniu na wyjściu z kompresora.

 
Jeśli chcesz mieć pewność, że podejmujesz właściwe działania, pobierz przygotowaną przez nas instrukcję. Dzięki niej, w kilkanaście minut dowiesz się jak samodzielnie ocenić stan swojej instalacji sprężonego powietrza. A w dodatku prostymi sposobami zwiększysz jej wydajność.
 
Pobierz darmowy, praktyczny poradnik
Jak Oszczędzać Sprężone Powietrze
 

O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Spotkamy się w LinkedIn:
    

Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo