MENU
 Pobierz darmowy praktyczny poradnik
"JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE"


pobierz poradnik

sprężarki śrubowe czy sprężarki tłokowe

Sprężarki śrubowe - pieniądze zmarnowane na „nowoczesność”
 

czas czytania: 3 min

Codziennie słyszymy o konieczności bycia nowoczesnym i innowacyjnym. Nie łączymy tego jednak z wymogiem pozostawania w strefie zdrowego rozsądku. O ile dla dużych firm wejście w chybiony projekt może okazać się „kosztowną nauką” lub „przepaleniem budżetu”, o tyle dla małego zakładu może być to strata nie do odrobienia. Do takich strat można zaliczyć nawet trzykrotne zwiększenie kosztów energii elektrycznej wykorzystywanej do wyprodukowania tego samego elementu.
 
 
 
Zadzwoń, podczas krótkiej rozmowy pomożemy określić,
który kompresor tłokowy czy śrubowy jest najbardziej odpowiedni
dla Twojego zastosowania:

+48 501 316 906

 
 
 

Środek tygodnia, środek dnia, dzwoni telefon.

Dzień dobry, czy oferuje pan sprężarki śrubowe? Sprężarka tłokowa Airpol | COMEST
Dzień dobry - odpowiadam - tak oferuję.
Szukam jakiegoś kompresora do dziesięciu tysięcy złotych.
Śrubowego? - upewniam się.
Tak. Wie pan, chcę modernizować zakład i pomyślałem, że nowy kompresor śrubowy to dobry pomysł. Jest cichy i nowoczesny.
Czyli szuka pan nowej sprężarki śrubowej w cenie do dziesięciu tysięcy?

Mój rozmówca potwierdza. Pytam go jeszcze o zapotrzebowanie zakładu na sprężone powietrze. Wychodzi na to, że nie przekracza ono 250 l/min przy ciśnieniu 6 bar. I jest wykorzystywane do zasilania narzędzi przy montażu elementów metalowych. Zakład nie używa powietrza do malowania, zasilania precyzyjnych obrabiarek ani innych urządzeń automatycznych. Jest to rzemieślnicza produkcja elementów ze stopów metali lekkich.

Po takiej rozmowie wiem, że zakup sprężarki śrubowej dla tej firmy nie będzie korzystny. Działania, które prowadzi firma mogą być realizowane z użyciem kompresora tłokowego. Jeśli zostanie on odpowiednio dobrany, to będzie służył przez wiele lat generując minimalne koszty eksploatacyjne. Dlaczego tak uważam? 


Dla kogo sprężarka tłokowa to najkorzystniejsze rozwiązanie?

Kompresor tłokowy Remeza | COMESTSprężarka tłokowa jest tańsza w zakupie od kompresora śrubowego o nawet 50%. Żeby zapewnić „tłokówce” czas na schłodzenie (bo to wydłuża jej żywotność), trzeba zainstalować nieco większy kompresor niż śrubowy odpowiednik. To jednak nie jest problem, bo wielką zaletą sprężarek tłokowych jest praca bez biegu jałowego. Dla każdej firmy, która powietrza używa okresowo jest to bardzo korzystne. Dzięki temu nie tracą pieniędzy na występujący w sprężarkach śrubowych bieg jałowy. Koszty serwisu sprężarek tłokowych są też dużo niższe.

Ale jak to w życiu, nie wszystko można stosować wszędzie. Zalety „śrubówek” są bezdyskusyjne w dużych zakładach o stałym, w dłuższych okresach czasu, zużyciu powietrza. 

 

Kompresory tłokowe to idealne rozwiązania dla firm, które:

● zużywają mniej niż 1000 litrów powietrza na minutę,
●  zapotrzebowanie na powietrze jest okresowe, połączone z przerwami po 15 -20 minut na godzinę,
●  wymagają kompresora niewrażliwego na zanieczyszczone otoczenie,
 wysoki poziom hałasu kompresora nie stanowi przeszkody w pracy firmy,
● nie stawia się wysokich wymagań co do jakości sprężonego powietrza (lub gdzie cena wymiany narzędzi jest niższa niż koszt uzdatniania powietrza).

Jeszcze na koniec odwołanie do przytoczonego na początku stwierdzenia o trzykrotnym wzroście kosztów produkcji. Jeden z moich upartych znajomych postanowił zainstalować w zakładzie naprawiającym samochody sprężarkę śrubową. Do napędu kluczy i pompowania kół. Po pół roku ponownie uruchomił stary kompresor, a nowy wystawił na sprzedaż. Ma znaczenie to, czy płacisz „za prąd” tysiąc czy trzy tysiące. Prawda?
 
 

Zadzwoń, pomożemy określić,
jaki kompresor tłokowy czy śrubowy dobrać dla Twojego zastosowania:


+48 501 316 906

 
 
 
 
Przejdź do wyboru sprężarki tłokowej
 
Przejdź do wyboru sprężarki śrubowej - linia budżetowa
 


Jeśli masz pytania dotyczące doboru sprężarek - skontaktuj się z nami przez ten formularz, albo bezpośrednio pod adresem info@comest.pl lub telefonicznie: 58 690 7002.

 


O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Spotkamy się w LinkedIn:
    


Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo