MENU
 Pobierz darmowy praktyczny poradnik
"JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE"


pobierz poradnik

Audyt nieszczelności sprężonego powietrza - dlaczego warto

Audyt nieszczelności instalacji sprężonego powietrza - dlaczego warto?


Coraz wyraźniej widzimy, że firmy produkcyjne borykają się z problemem rosnących lawinowo kosztów. Przyczyny tej sytuacji są wymieniane jednym tchem przez każdego przedsiębiorcę. I na większość z nich zwykłe firmy nie mają wpływu. Ale mamy sposób, by szybko obniżyć zużycie energii elektrycznej w firmie produkcyjnej - jest nim audyt nieszczelności instalacji sprężonego powietrza

 

Spis treści:

  1. Dlaczego teraz wykonać audyt instalacji sprężonego powietrza?

  2. Audyt nieszczelności – sposób na oszczędzanie energii elektrycznej

  3. Jak wygląda audyt nieszczelności instalacji sprężonego powietrza?

  4. Dlaczego sami nie pomyśleliśmy o audycie instalacji sprężonego powietrza?

  5. Czy audyt nieszczelności instalacji sprężonego powietrza jest dla mojej firmy?

 

 

 

Dlaczego teraz wykonać audyt instalacji sprężonego powietrza?


Cena energii elektrycznej rośnie nieustannie, ale największe skoki są dopiero przed producentami. Trudno będzie zachować zyskowność firm, a jeszcze trudniej rozwijać się. Niepewność firm produkcyjnych odnośnie cen energii oznacza też obawę przez inwestowaniem. Znowu brak inwestycji to obniżenie konkurencyjności, a stąd już tylko krok do wypadnięcia z rynku. 

Z drugiej strony słychać o całej masie rozwiązań, które sprawią, że firma utrzyma zyski, zwiększy konkurencyjność i wypłynie na szerokie wody oceanu dostatku. Tylko niezbyt jasno wiadomo jak to się stanie. W pierwszej kolejności wymaga się od firm opłaty za rozpoznanie problemu, potem otrzymuje ona zestaw nic niemówiących informacji, za które znów musi zapłacić i być może coś „się uda” zrobić. Zyskać. Dość duża niepewność powodzenia takiego przedsięwzięcia, według wielu firm, powoduje, że nie chcą go wdrożyć. 


My wypracowaliśmy rozwiązanie proste, skuteczne i działające od pierwszego dnia, gdy firma produkcyjna je wprowadzi. Jak to możliwe? Tak, że oparliśmy je nie na tym, czego w firmie nie ma, ale co jest. A co jest? Jest nieszczelna instalacja sprężonego powietrza. I dla uzyskania wymiernych korzyści finansowych wystarczy ją uszczelnić. 

Mówimy, że taniej i szybciej jest naprawić starą łódkę niż zbudować nową. I to samo tyczy się instalacji sprężonego powietrza. Ona już jest w twojej firmie i już cieknie i generuje straty. Zatem czy potrzebna jest nowa instalacja? A może kolejny kompresor? Nie i jeszcze raz nie! W pierwszej kolejności trzeba uporać się z tym, co już nie działa. I my to potrafimy zrobić. 
 

 

Audyt nieszczelności instalacji – sposób na oszczędzanie energii elektrycznej


W jaki sposób? Stosujemy ultradźwiękową detekcję wycieków sprężonego powietrza. Ta nowoczesna metoda pozwala na precyzyjne określanie miejsc ubytków sprężonego powietrza, nawet gdy nie są one słyszalne przez człowieka. Słyszalne wycieki kosztują nawet 2000 zł rocznie, ale stanowią tylko ułamek start w instalacji sprężonego powietrza. Cała masa mniejszych wycieków, tych, które słyszymy dzięki naszemu sprzętowi, stanowi o rzeczywistych startach firmy.  

Nasza detekcja daje znaczące i natychmiastowe rezultaty. Wystarczy niezwłocznie po wykryciu wycieku usunąć go. Nie trzeba kupować nowego kompresora lub wymieniać parku maszynowego. Większość wycieków powstaje na złączach, gwintach i przez stosowanie niewłaściwych lub niskiej jakości materiałów. Usuwanie takich start jest szybkie. A zysk natychmiastowy. 

 
audyt instalacji sprężonego powietrza

Jak wygląda audyt nieszczelności instalacji sprężonego powietrza?


Nasz zespół audytorów w ciągu dnia potrafi zbadać około 5000 m2 powierzchni produkcyjnej zakładu. Niejednokrotnie znajdując na tym obszarze kilkanaście lub kilkadziesiąt wycieków! Wyniki swojej pracy audytorzy zamieszczają w specjalnym raporcie, który otrzymuje każdy z naszych klientów. Wynika z niego jasno, jaka jest cena wycieku – a więc ile zyskujesz, gdy go usuniesz! Obowiązkowo każdy z wycieków jest też przez nas oznakowywany specjalnymi etykietami oraz fotografowany, aby łatwo było go znaleźć.

  

Dlaczego sami nie pomyśleliśmy o audycie instalacji sprężonego powietrza?


Być może zastanawiasz się, dlaczego wcześniej nie wpadłeś na tak oczywiste rozwiązanie jak usuwanie wycieków instalacji?  
To oczywiste, że nie myślałeś o wyciekach, kiedy twoja instalacja była nowa. Ale z czasem jej użytkowania rozszczelniła się – to normalne. Teraz jest czas, aby przywrócić ją do stanu pierwotnego usuwając miejsca strat. A może wcześniejsze podwyżki cen energii nie były dla Ciebie tak drastycznie wysokie jak zapowiadane na 2023 rok i dlatego nie chciałeś zaprzątać sobie głowy usuwaniem wycieków? No cóż, to już przeszłość. Nie będziemy nad nią się pochylać – jeśli możemy uratować Twoje pieniądze teraz, po prostu to zróbmy! Ostatnie lata to nieustanne pasmo zaskoczeń i nowych sytuacji. Najgorsze jest to, że mamy na nie coraz mniejszy wpływ. Ale na oszczędzanie sprężonego powietrza akurat mamy. Jeśli tylko zdecydujesz, że to dla Ciebie. 

 

Czy audyt nieszczelności instalacji sprężonego powietrza jest dla mojej firmy?

 
Część firm, z którymi rozmawiamy, obawia się, czy detekcja sprężonego powietrza jest skutecznym działaniem w ich niedużej firmie. Zawsze zakładamy, że zwrot z poniesionych nakładów może nie być dostatecznie atrakcyjny. Dlatego obliczamy przewidywane rezultaty – na podstawie wywiadu, który przeprowadzamy w Twojej firmie pokazujemy jaki jest potencjał oszczędności. A jeśli to Cię nie przekonuje, możemy też umówić się na odpłatność za efekty naszej pracy. 

W wielu firmach są służby techniczne, które prowadzą na bieżąco naprawy instalacji. Tam, gdzie słychać „syk” uciekającego powietrza, pojawiają się specjaliści z utrzymania ruchu i rozwiązują problem. To bardzo dobrze, ale jak mówimy – wyciek słyszalny to nawet 2000 zł strat rocznie. A ile wycieków niesłyszalnych jest w instalacji? Ultradźwiękowa detekcja pokazuje, że większość. Zatem połączmy siły naszego detektora i służb zakładu – my znajdziemy wyciek, oni go naprawią. 

To prawda, że usuwanie wycieków jest jak niekończąca się batalia. Ale czy to znaczy, że nie należy jej prowadzić? Oczywiście, że nie. Trzeba tylko robić to mądrze. Na początku usunąć jak najwięcej strat, częściej badać instalację i znów usuwać. Po czasie – widzimy to u naszych klientów! – ilość wycieków znacząco zmaleje. Wtedy wydłużymy okresy pomiędzy kolejnymi audytami. 

Niekiedy w firmach słyszymy, że bezustannie wymieniają złącza, elementy pneumatyki a powietrze nadal ucieka, bo kompresor pracuje nawet wtedy, gdy produkcja stoi. To możliwe, gdy w instalacji stosuje się osprzęt o gorszych parametrach lub nieprzeznaczony do sprężonego powietrza. Ważne jest dla nas, aby nasi klienci mogli dbać o siebie samodzielnie.

Najłatwiej uzyskać to, ucząc ich dobrych praktyk w eksploatacji sprężonego powietrza. Częścią każdego z naszych audytów jest informowanie o dostępnych zmianach, sposobach modernizacji instalacji i sprawdzonych nowościach technicznych. Robimy to, bo chcemy by firmy produkcyjne mogły wydawać swoje zyski na rozwój, a nie pokrywanie strat.
 Audyt instalacji sprężonego powietrza
  
 
Sprawdź ile kosztuje detekcja wycieków sprężonego powietrza Pobierz darmowy praktyczny poradnik JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE Przeczytaj o optymalizacji kosztów sprężonego powietrza 

 
 
 

 
O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Zaproś do kontaktów w LinkedIn:
    
 
 


Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo