MENU
 Pobierz darmowy praktyczny poradnik
"JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE"


pobierz poradnik

optymalizacja kosztów sprężonego powietrza

   

Uszczelnianie kosztów produkcji - wykrywanie nieszczelności

czas czytania: 4 min

Obniżanie kosztów produkcji można realizować na wiele sposobów. Wydaje się, że dość powszechne jest usprawnianie procesów, podnoszenie kwalifikacji obsługi i stosowanie bardziej wydajnych maszyn. Nie wolno jednak zapominać, że sposób w jaki dostarczamy media może być najsłabszym ogniwem systemu i od niego trzeba zacząć modernizację.

Sprężone powietrze nazywane jest często w przemyśle „czwartym medium”. Koszty wytworzenia sprężonego powietrza są kolosalne, bo sprawność nowoczesnych kompresorów to dwadzieścia klika procent. Oznacza to, że tylko jedna piąta energii pobieranej przez kompresory jest pożytkowana w dalszych procesach produkcyjnych. Reszta to hałas i ciepło. To pierwsze jest nie od odzyskania - stracone, za to z drugiego można uzyskać jakieś oszczędności. Ale jest to kwestia wtórna - następstwo energochłonnego procesu sprężania powietrza. 

Jeżeli układ jest tak mało wydajny energetycznie, a cena „prądu” rośnie i w dodatku każda prawie produkcja posiłkuje się sprężonym powietrzem, to jak oszczędzać nie wydając na to przy okazji całej góry pieniędzy? Trzeba naprawiać i konserwować posiadany system. To nie jest takie oczywiste jakby się mogło wydawać. Tak jak nieoczywistym jest chodzenie na przeglądy do stomatologów. I stosując dalej tę analogię można powiedzieć, że gdy dziura jest bolesna, to dopiero wtedy ją łatamy. W przemyśle bolesne ubytki są tam, gdzie słychać syk sprężonego powietrza (szkoda, że nie słychać dźwięku upadających monet). Ale to wierzchołek góry lodowej, bo znaczna część wycieków jest niesłyszalna dla ludzkiego ucha. Szczególnie w środowisku przemysłowym.

 

Ile kosztują wycieki sprężonego powietrza?


Przez otwór o średnicy 1 mm wycieka w ciągu jednej minuty 60 litrów sprężonego powietrza. Oznacza to, że po godzinie „działania” takiego wycieku tracimy około 3 kWh energii. Będzie to około 1,20 zł. Jeśli jednak zakład pracuje na dwie lub trzy zmiany, to straty wynoszą 4000 do 8000 zł.

 
Wycieki sprężonego powietrza

To był obraz teoretyczny. Obraz praktyczny jest taki, że średnia skala wycieków sprężonego powietrza w zakładach przemysłowych to 25 do 30% całkowitej „produkcji” sprężonego powietrza. Jeśli zatem zakład posiada kompresor o mocy 45 kW (a wiele zakładów takowe posiada), to 15 kWh energii jest marnowane na wycieki. Ile to kosztuje? Od 20 000 do 50 000 zł rocznie w zależności od systemu pracy zakładu. Różne źródła mówią, że w Europie średnia moc zainstalowanych kompresorów w średnich i dużych firmach produkcyjnych to około 100 kW. Wyliczenie potencjalnych strat nie jest trudne.
 

Wykrywanie wycieków sprężonego powietrza


Wspomniałem wyżej, że w warunkach przemysłowych wykrycie wycieków sprężonego powietrza nie jest łatwe, o ile taki wyciek nie jest słyszalny lub wyczuwalny w postaci „dmuchania”. Dwie przeszkody praktyczne, które napotkamy szukając wycieków to hałas otoczenia (zwany tłem) oraz dostępność do elementów pneumatycznych. Pierwszy łatwo sobie wyobrazić i w zasadzie jego pominięcie możliwe jest tylko na postojach zakładu. Drugie wiąże się z koniecznością przejścia po całym systemie, dotknięcia każdego złącza, przewodu - być może użycia pianek do detekcji nieszczelności. To wszystko jest procesem uciążliwym i długotrwałym w warunkach przemysłowych. W dodatku metoda ma niską skuteczność w przypadku niesłyszalnych wycieków i co najważniejsze - nie jest w żaden sposób mierzalna. 

Jako rozwiązanie powyższych ograniczeń może posłużyć ultradźwiękowa metoda detekcji wycieków sprężonego powietrza. Wiemy z doświadczenia, że nawet pracujący zakład przemysłowy możemy „osłuchać” z użyciem detektora ultardźwiękowego. Efektywność pracy wzrasta również dzięki temu, że możemy już ze znacznej odległości „wyłapać” wycieki i kierować się od razu w ich stronę. Nie tracimy czasu na mozolne przesuwanie się po wszystkich elementach instalacji. Jest to szczególnie pomocne, gdy rurociągi są umieszczone wysoko - nie trzeba ich sprawdzać złącze po złączu, a można wkroczyć od razu tam, gdzie jest wyciek. Podobnie rzecz się ma przy pracujących maszynach - stojąc nawet kilka metrów od nich lokalizujemy wycieki i bezbłędnie zmierzamy do ich źródeł. Miejsce wycieków oznakowujemy i wykonujemy dokumentację fotograficzną. Jest to część raportu i narzędzie do modernizacji systemu zasilania pneumatycznego.

Ten film pokazuje w jaki sposób przeprowadzamy detekcję nieszczelności.


 


 
 
Sprawdź ile kosztuje detekcja wycieków sprężonego powietrza Pobierz darmowy praktyczny poradnik JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE Przeczytaj jak policzyć i naprawić wycieków spręzonego powietrza kosztów sprężonego powietrza 
 
 
 

O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Spotkamy się w LinkedIn:
    


Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo