MENU
 Pobierz darmowy praktyczny poradnik
"JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE"


pobierz poradnik

(nie) potrzebujesz nowej sprężarki - część 1

(nie) potrzebujesz nowej sprężarki
część 1: „dobór” kompresora
czas czytania: 3,5 min
 
Rozmowa lub coraz częściej wymiana wiadomości email, którą przedstawiam poniżej, jest powszechną w branży sprężarek powietrza.

Inwestor: Będziemy się rozbudowywać, dlatego potrzebujemy więcej sprężonego powietrza.
Dostawca sprężarek: Rozumiem. A wie pan jakie będzie zużycie?
Inwestor: Dokładnie to nie, ale gdzieś ze 30% więcej niż teraz.
Dostawca: Dobrze, to skoro ma Pan teraz 5 m3/min, to potrzebne jest jakieś 1,5 m3/min więcej. Ale dalibyśmy może 2 m3/min dla pewności, że nie zabraknie. Tu nie ma wielkiej różnicy w cenie, bo to ten sam model sprężarki, tylko różne silniki.
Inwestor:  Dobry pomysł. Z czasem coś przybędzie, a i te sprężarki chyba tracą na wydajności. Nie będę musiał znów iść do szefa z zakupem. No i będę miał spokój, że produkcja nie narzeka na brak ciśnienia.
Dostawca: Nasze sprężarki nie tracą na wydajności, ale producenci maszyn produkcyjnych zaniżają zużycie powietrza i dlatego lepiej się zabezpieczyć. W dodatku sam pan potwierdził, że nigdy nie za wiele sprężarek.
Inwestor: No tak. To na kiedy będzie oferta?

Dalej proces inwestycyjny przebiega nie mniej klasycznie niż sama rozmowa. Dlatego przestaje być interesujący sam w sobie. Jednak to, co jest naprawdę ciekawe, to sposób myślenia obu rozmówców.

Kupujący uznał, że „warto mieć zapas”, a Dostawca nie dość, że nie zbadał potrzeb, to jeszcze w sprytny sposób „zwiększył je” o 25%. Być może wcześniej obaj dobrze rozeznali sytuację w zakładzie. Być może upewnili się, że instalacja sprężonego powietrza jest wykonana zgodnie ze sztuką i że zachowano właściwe przekroje rurociągów. W dodatku połączono je w pętle. Pewnie też zbiornik został właściwie dobrany. A wycieki są monitorowane i naprawiane bez zbędnej zwłoki. No i w dodatku kompresor przynajmniej 80% czasu pracy ma w trybie tłoczenia.

A co, jeśli nikt nie sprawdził tych wszystkich rzeczy przed uruchomieniem procesu inwestycyjnego? Jakie mogą być tego skutki? Może okazać się, że 2 m3/min to będzie za mało? Czy może za dużo? 
Struktura zużycia sprężonego powietrza

Pewne wyobrażenie w tej sytuacji dają statystyki. Według nich tylko 50% sprężonego powietrza wykorzystywane jest w przez zakłady produkcyjne w sposób właściwy. Druga połowa rozkłada się na: niewłaściwe stosowanie sprężonego powietrza i przeszacowane zapotrzebowanie. Ale to tylko w sumie około 20%. Pozostałe 30% zabierają wycieki. Czasem trochę mniej, a czasem więcej.

W związku z tym, czy warto jest sprawdzić stan systemu zasilania pneumatycznego przed nową inwestycją? Decyzja należy do Inwestora, bo Dostawca już ją podjął wpisując sobie kolejny „lead sprzedażowy” do arkusza kalkulacyjnego.

 
Jeśli chcesz mieć pewność, że podejmujesz właściwe decyzje zakupowe, pobierz przygotowaną przez nas instrukcję. Dzięki niej, w kilkanaście minut dowiesz się jak samodzielnie ocenić stan swojej instalacji sprężonego powietrza. A w dodatku prostymi sposobami zwiększysz jej wydajność.
 
Pobierz darmowy, praktyczny poradnik
Jak Oszczędzać Sprężone Powietrze
 

O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Spotkamy się w LinkedIn:
    
 

Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo